Dekorasyon

Ofis çalışma alanı tasarımı ve renk kombini nasıl olmalı

Ofis tasarımımız biz ve çalışanlarımız için çok önemlidir çünkü ofisimiz gelen misafirleri konuk ettiğimiz bir ortak çalışma alanıdır. Ferah ve iç açıcı olması bizi ve misafirlerimizi mutlu edecektir. Sıkıldığımız bir ortamda kim durmak ister?
Paylaşılan bu ortak alan sizin ve misafiriniz için ergonomik olmalı, rahat hissettirmeli. Ofisinizi değerlendirirken duvar rengi seçimi, ofis masa takımlarının renk ve biçimleri
aynı zamanda kullantığınız tamamlayıcı ürünlerin sizin karakterinizi yansıttığını söyleyebiliriz. Hedefimiz ofisinizi sizin istediğiniz gibi konforlu ve şık bir hale getirmek.
Aynı zamanda ofis tasarımınıza dekoratif ürünler ve tamamlayıcı ürünler ekleyerek daha şık ve olduğundan daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Tüm bunları birkaç maddede toparlamak gerekirse;

Ofis tasarımında renkler

Ofis tasarımlarında kullanılan renkler çok önemlidir. Bildiğimiz üzere renkler psikolojimizi etkiler. Ofis tasarımınızda
bulunan her renk tonu, ruh halinizi ve verimliliğinizi etkiler.
Ofisinizde duvar renklerinde açık renk kullanmak daha geniş ve ferah gösterecektir. Bu yüzden küçük ofislerde açık renk
boyalar kullanmalıyız. Açık renk boyaların kullanıldığı bir ofiste koyu renk mobilyalar tercih edilebilir. Böylelikle mobilyalar daha ön plana çıkmış olur. Büyük ofislerde koyu renk duvar boyaları kullanabiliriz. Ancak mobilyalarımızı açık renk tercih etmemiz gerekir. Çünkü hepsi koyu olduğu durumda odayı boğacaktır bu yüzden itici bir görünüm oluşmasını istemeyiz. Tavanda açık renk boyalar kullanmak tavanı daha yüksek ve geniş gösterecektir. Büyük ofislerde koyu renk kullanabiliriz fakat ofisinizi basık gösterecektir.

Ofis büyüklüğünüze göre mobilya seçimi

Küçük ofislerde daha sade mobilyalar tercih etmeliyiz çünkü büyük mobilyalar, doğal ahşaplar küçük olan ofisinizi daha
çok boğar. Büyük ofislerde büyük mobilyalar ağır işlemeler kullanabiliriz. Alanınız yeterince geniş olduğu için itici bir görüntü oluşturmayacaktır.
Ayrıca büyük ofislerde toplantı masaları işlevselliği daha çok artırıcaktır. Seperatörlerle de alanları sınırlandırabiliriz.

Faaliyet alanına göre renk seçimi

  • Ofisimizde kullanılacak rengi seçerken işimizin bulunduğu sektöre göre hareket etmemiz işimizi kolaylaştıracaktır.
  • Avukat, emlak vb. bürolar için olabilecek ofislerde ağır mobilyalar tercih edilebilir. Fakat reklamcılık, tasarım içeren ofislerde daha renkli ilgi çekici renkler seçmeliyiz.
  • İlkokullar, anaokulları, kreşler, rehabilitasyon merkezlerinde köşeleri sivri olmayan, yumuşak malzemelerden yapılmış, renkli ürünler tercih etmeliyiz.
  • Doktor ofislerinde beyaz renk tercih edilerek huzurlu, sakin bir ortam yaratılır.
Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.