Çalışma alanı düzeni

İhtiyacınız Olan Ofis Boyutu Nasıl Olmalı?

Ofisinizin ihtiyacı olan alanın miktarı, bir uzmandan yardım alarak veya almadan bir ofis tasarlarken en başta düşünmeniz gereken şeydir aslında.

Sizce işyerleri ihtiyacı olan ofis alanının boyutunu belirlerken nasıl düşünür?

Firmalarda devam eden bir başarı söz konusu olduğunda sonradan ofis taşımak daha maliyetli olacağı için ofis alanını büyük seçebilirler. Böylece işler büyüdüğünde başka bir yere geçme zahmetinden kendilerini kurtarmış olurlar. Fakat çoğu zaman geçmişten hareketle ve günün ekonomik koşullarıyla firmalar olduğundan daha küçük ofis alanı tercih edebiliyor, bunun nedenleri olarak uzaktan çalışmayı örnek verebiliriz. Fakat hem yeni bir ofis bulma arayışına girişmek, hem taşıma maliyetleri ve kira sözleşmesini erken feshetmenin de bedeli ucuz olmayacağından dolayı ihtiyaç olan asgari kare metrajına %20 eklemek oldukça faydalı olabilir.

Ofis çalışma alanını belirlemeden cevabını bulmanız gereken sorular nelerdir?

Öncelikle çalışma alanınızın boyutunu belirlemek, temelde personel başına ne kadar bir alana ihtiyacınız olduğunu belirlemeden geçer. Bunun için bir taslak oluşturmak istersek kendimize şu soruları sormalıyız;
Çalışanların alanını en üst düzeyde tutmak mı yoksa birçok kişiyi alana yerleştirmek mi?
Uzaktan çalışanların ve ofisimde çalışacak personellerin sayıları net mi? Kaç tanesi yarı zamanlı çalışacak?
Her çalışan için ayrı masalardan oluşan bir konsept mi seçmeliyim yoksa çoklu çalışma gruplarını kullanabilir miyim?
Kaç tane farklı işyeri bölümü oluşturmaya ihtiyacım var? bu aynı zamanda oda sayısını belirleyecektir.

Ofis boyutu seçme konusunda firmaların bir eğilimi var mı?

Esnek çalışmadan bahsetmeden edemeyeceğim. Bir zamanlar personel başı bir masa düşüyorken günümüzde özellikle pandemi sonrasında 2 çalışandan tek masa düşüyor. Tabi bur da tek etken
pandemi değil, teknolojinin getirdiği yeniklere uyumda bir başka etkendir. Burada önemli olan firma kültürü ve kurumunuzun talepleridir.

Az çok gözünüzde birşeyler canlanmaya başladı sanıyorum, en uygun ofis alanı belirlemek için lütfen bizimle iletişime geçin. Bize ulaşın .

Listeye geri dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.